Kalneliškių senovės gamybos vieta
Kalneliškių senovės gamybos vieta (IP 2398/A) yra Pasvalio rajone, Vaškų seniūnijoje. Vietovė: 1,3 km į šiaurę nuo Vienžindžių–Vytartų kelio, 0,9 km į šiaurės rytus nuo Kriaušiškių kaimo kapinių. Nustatyta saugoma teritorija – 0,64 ha.
Literatūroje ši vieta daugiau žinoma Didžiųjų Grūžių pavadinimu (Didžiųjų Grūžių dvaras buvo apie 1 km į pietus nuo vėliau Kalneliškių vardu pavadintos vietovės). Čia 1880 m. dvaro savininkas P. Puzinas įsteigė keramikos dirbtuvę (fabriką). Vieta parinkta ant nežymios aukštumėlės, esančios prie kelio, einančio iš Kalneliškių į Vaišvilynės kaimą. Gaminiai (vazos, statulos) turėjo paklausą net tuometinės Rusijos miestuose. Buvo gaminama ir buitinė keramika: grindų plytelės, kokliai, puodai, lėkštės, vazos, ąsočiai. Dirbiniai buvo dengiami balta, žalsva, ruda ir kitokios spalvos glazūra. Apie 1890 m., bankrutavus P. Puzinui, keramikos fabrikas likviduotas.
Iki karo keramikos gaminių iš Didžiųjų Grūžių fabriko yra buvę Panevėžio miesto muziejuje. Vaškų bažnyčios šventoriuje yra išlikę fabrike gaminti goreljefai. Pavienių dirbinių yra Biržų muziejuje.
1993 m. objektas įrašytas į Išaiškinamų istorijos ir kultūros paminklų sąrašą.
1997 m. Kalneliškių senovės gamybos vietoje vyko žvalgomieji archeologiniai tyrimai.
Teritorijoje rasta nemažai dirbinių fragmentų: koklių, dekoratyvinių dirbinių dalių, puoštų augaliniu, geometriniu ornamentu, gyvūnų (šerno, kiškio, šuns), angeliukų bei kitais ornamentais. Radinių saugojimo vieta – Pasvalio krašto muziejus. Siūloma P. Puzino keramikos fabriko vietą saugoti vietiniame kultūros registre, išplėsti saugomą teritoriją 20 m į rytus nuo esančių ribų.
Šaltiniai:
Tebelškis P. Kalneliškių senovės gamybos vieta: IP 2398/A (Pasvalio r.) 1997 m. žvalgomųjų archeologinių tyrimų ataskaita. – Vilnius, 1997.
Nuotraukos iš Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos Krašto kultūros dokumentavimo centro fondų ir Kalneliškių senovės gamybos vietos: IP 2398/A (Pasvalio r.) 1997 m. žvalgomųjų archeologinių tyrimų ataskaitos.