Bendri darbo su Pasvalia principai
Pagrindinis langas
Prisijungus internete adresu www.pasvalia.lt, atidaromas pagrindinis Pasvalio krašto kultūros paveldo informacijos sistemos langas (pvz. 1). Jame išskirtos kelios funkcinės zonos, skirtos patogiam sistemos naudojimui. Pagrindinį langą sudaro meniu punktai, susieti su tam tikrais veiksmais. Konkretus meniu punktas pasirenkamas spustelėjus jį pele.
(pvz. 1)
Dokumentų paieška
Skaitmeninto kultūros paveldo objektų pateikimas portale nėra sudėtingas. Kultūros paveldas suskirstytas į KILNOJAMUOSIUS ir NEKILNOJAMUOSIUS paveldo objektus (pvz. 2). Vieni jų – plačiai žinomi ne tik Pasvalyje, bet ir Lietuvoje, kiti – lyg šiol institucijų saugyklose slėptos tik dabar viešumai atvertos unikalios vertybės. Tituliniame puslapyje numatyta galimybė susipažinti su skaitmenintais kultūros paveldo objektais, vykdyti jų paiešką duomenų bazėje arba pasirinkti konkretų objekto tipą. Tai gali būti knyga, žurnalas, rankraštis, fotografija, dvaras, paminklas ir kita.
(pvz. 2)
Į paieškos langelį (pvz. 3) rašydami raktinį žodį, nenaudokite linksnių, geriau trumpinį: Pasvalio bažn, Vileišio gimnaz. Pažymėkite kur bus atliekama paieška: dokumentuose, nekilnojamame pavelde ar visoje svetainėje.
(pvz. 3)
Gautų rezultatų sąraše (pvz. 4) galėsite peržiūrėti dokumento aprašą ir skaitmenintus vaizdus. Jeigu ieškosite nekilnojamojo paveldo objekto – iš karto būsite perkelti į interaktyvų žemėlapį.
(pvz. 4)
Į titulinį puslapį pateksite spustelėjus Titulinis arba pavadinimą Pasvalia.
Informacijos apie svetainę galite ieškoti ir viršutinėje antraštės menių juostoje (pvz. 5).
– www.pasvalia.lt sukurtas papildomas modulis – mobilus Pasvalios e. gidas, skirtas nekilnojamiesiems paveldo objektams pažinti, pritaikytas naudotis išmaniaisiais telefonais, planšetėmis ir įprastais kompiuteriais.
(pvz. 5)
Sukurtas GoogleMaps interaktyvus kultūros paveldo objektų žemėlapis (pvz. 6). Žemėlapyje matome koks skaičius nekilnojamojo paveldo objektų yra dominančioje teritorijoje.
(pvz. 6)
Naudojant šį įrankį, kultūros paveldo objektus galite apžiūrėti Galerijoje arba Žemėlapyje.
Vykdyti skaitmenintų kultūros paveldo objektų paiešką galite pasirinkdami konkretų objekto tipą (Piliakalniai, dvarai, paminklai ir kt.) arba žemėlapis leidžia rinktis objektus pagal pasirinktus požymius bei patogiai pasiekti jų aprašymus (pvz. 7).
(pvz. 7)
Žemėlapio navigacija. Žemėlapio navigacijai skirti įrankiai Didinimas, Mažinimas bei Pilnas vaizdas .
Naudotojas gali didinti vaizdą: pasirinkęs įrankių juostoje įrankį Didinimas. Užėjęs ant žemėlapio ir sukdamas pelės ratuką nuo savęs. Naudotojas gali mažinti vaizdą: pasirinkęs įrankių juostoje įrankį Mažinimas. Užėjęs ant žemėlapio ir sukdamas pelės ratuką į save. Naudotojas norėdamas matyti visą žemėlapio vaizdą, įrankių juostoje turi pasirinkti įrankį Pilnas vaizdas. Žemėlapis bus išdidintas iki pilno žemėlapio vaizdo.
Naudojant šį įrankį galime peržiūrėti Google žemėlapio Street View vaizdus.
Įdiegta interaktyvi, susieta su svetainėje esančiais duomenų metaduomenimis, laiko juosta – leidžia vartotojams patogiai rinktis objektus pagal pasirinktą laiko (amžiaus ar dešimtmečio) intervalą. (pvz. 8). Pasirinkus norimą dešimtmetį pateikiami visi objektai, kurių laikotarpio metaduomenys atitinka pasirinktąjį. Atkreipkite dėmesį į šią informaciją – norėdami keisti laiko juostos mastelį, naudokitės pelės ratuku. Mėlyna spalva pažymėti nekilnojamojo paveldo objektai, žalia – kilnojamojo (dokumentai).
(pvz. 8)
Virtualios parodos – puiki galimybė susipažinti su Pasvalio krašto istorija, pamatyti senas, archyvines nuotraukas ir dokumentus bei sužinoti apie įdomius iki šiol dar negirdėtus faktus ir įvykius. Virtualių parodų puslapyje galite išsirinkti jus dominančią parodą. Parodos skirstomos į atskiras temas su aprašymais (pvz.9).
(pvz. 9)
Interaktyvus kultūros paveldą pristatantis žaidimas: Surask ir pažink Pasvalio rajono kultūros paveldo nekilnojamuosius objektus (pvz. 10). Žaidimo tikslas – nurodyti teisingą pateiktų Pasvalio krašto kultūros paveldo objektų vietą žemėlapyje. Tai puiki galimybė praturtinti savo žinias apie Pasvalio kraštą maloniai leidžiant laiką.
Įdomybių testas – apima klausimus ir parengtus galimus atsakymo variantus, kurių kiekvienas turi atskirą fotografiją ar paveiksliuką (pvz. 10). Tai klausimai apie unikalius, žinomus ir nežinomus Pasvalio krašto atminties institucijose saugomus dokumentus.
(pvz. 10)